امروز: دوشنبه 05 فروردين 1398

سال 1398

پیام سال
ارتباط با مدیر شکایت پیشنهادات

سامانه فیش حقوقی

فیش حقوقی

سامانه آموزش کارکنان

آموزش کارکنان

هواشناسی

پیوندهای مفید

رهبری
رئیس جمهور
دولت
جهادکشاورزی
سازمان شیلات ایران
ایانا
تحقیقات
info fish
پژوهشکده میگوی کشور

نظرسنجی

نظر شما در مورد عملکرد شیلات استان بوشهر چگونه است؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید سایت

 

بازدید امروز: 870
بازدید دیروز: 2146
بازدید کل: 2071424

افراد آنلاین: 20

تاريخ انتشار: 26 فروردين 1397 - 13:43

به گزارش روابط عمومی شیلات ایران ، نشست خبری معاونت صید وبنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران با حضور دکتر کاکولکی معاون صید و بنادر ماهیگیری، مهندس آخوندی مدیرکل صید، مهندس بهشتیان مدیرکل عمران و بنادر ماهیگیری، مهندس شاهی فرمدیرکل دفتر حفظ و بهسازی منابع دریایی، مهندس حسینی مجری طرح توسعه پایدار صید فانوس ماهیان و مهندس بخشایش مشاور معاون صید و بنادرماهیگیری در محل سالن اجتماعات سازمان شیلات ایران در تاریخ 97/1/22 برگزار شد.

ایران دارنده رتبه اول صید فانوس ماهیان در اقیانوس هند است

دکتر کاکولکی معاون صید و بنادر و ماهیگیری ضمن ارائه گزارشی کامل از فعالیت های صید و صیادی در آب های شمال و جنوب کشور اخبار اخیر در مورد فعالیت و برداشت بی رویه شناورهای چینی از ذخایر دریای جنوب کشور را کذب دانست و گفت: چیزی به اسم شناور خارجی نداریم و تمام مراحل ثبت شناور و تغییر پرچم به عهده سازمان بنادر و دریانوردی است و هیچ شناور خارجی حق ورود به آب های ایران را ندارد و این موضوع تخلف محسوب می شود  .

وی درپاسخ به این سوال که چرا خدمه چینی به صورت آشکار در شناورهای صیادی در حال فعالیت هستند، بیان کرد: به کارگیری خدمه خارجی موضوعی است که در سایر موارد همچون هواپیما نیز خلبان خارجی دیده می شود و حتی مواردی داریم که شناورهای مطلق ایرانی ناخدای خارجی دارند.

دکتر کاکولکی با اشاره به نظر مؤسسه علوم تحقیقات شیلات مبنی بر کاهش ذخایر دریای شمال و جنوب، گفت: این مؤسسه تأکید دارد که ذخایر ما در خطر است و به هیچ عنوان نباید افزایش ناوگان داشته باشیم.

معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران اظهار کرد: اساسا سازمان بنادر و دریانوردی موظف به ثبت همه شناورها برای ورود به آب‌های ایران است و به هیچ شناور خارجی مجوز داده نمی‌شود و نمی‌تواند به آب‌های ایران وارد شود، اما ممکن است یک شرکت ایرانی از طریق اجاره به شرط تملیک شناورهای خارجی را در اختیار بگیرد و از آن برای صیادی استفاده کند.

وی تاکید کرد: به هیچ وجه هیچ رانتی در این میان وجود ندارد و صید ترال کف در این آب‌ها صورت نمی‌گیرد، اما از آنجا که هر شناور تقریبا حدود ۳۰ میلیون دلار قیمت دارد یک صیاد یا سرمایه‌ گذار ایرانی توان خرید آن را ندارد و مجبور است آن را از طریق اجاره به شرط تملیک در اختیار بگیرد.

دکتر کاکولکی همچنین در گزارش خود به میزان صید کل کشور در حدود ٦٧٨ هزار تن اشاره کرد و گفت که حدود ٢٩٠ هزار تن مربوط به تن ماهیان و شبه تن ماهیان است و ٨٣ هزار تن موتو و ساردین را شامل می شود.

وی افزود: در خصوص میگو حدود ١٢ هزار تن صید را پیش بینی کرده ایم، ماهیان استخوانی ١٢ هزار تن در آبهای شمال و ٢٢ هزار تن ماهی کیلکا صید شده است. ناوگان صیادی ١١ هزار تن برداشت را به خود اختصاص داده اند که در این بخش ١٤٢ هزار نفر مشغول به کار هستند و ٥٨ درصد تولیدات شیلاتی را شامل می شوند.

دکترکاکولکی در رابطه با برنامه ایران برای استفاده از تکنولوژی های نوین خاطرنشان کرد: برنامه ایران استفاده از تکنولوژی های نوین در صیادی است که استفاده از شناورهای لانگ لاینر برای صید تون ماهیان است و با استفاده از آن تا پایان برنامه ششم ٨٠ هزار تن به صید تون ماهیان افزوده خواهد شد.

وی همچنین تصریح کرد: ١١ درصد از صید اقیانوس هند متعلق به ایران است و ما رتبه اول در صید از اقیانوس هند را در بین کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان داریم.

معاونت صید و بنادر ماهیگیری در ادامه افزود: برای اولین بار در کشور بیمه تکمیلی صیادان با همکاری اتحادیه صیادی حداکثر ظرف یک ماه آینده انجام می‌شود تا نگرانی جامعه صیادی به پایان برسد.

وی با اشاره به اینکه گردش مالی در حوزه صید 4 هزار و 600 میلیارد تومان است، بیان کرد: در 40 سال گذشته در بنادر به قیمت امروز تنها 2 هزار و 800 میلیارد تومان هزینه شده که این امر بیانگر اهمیت اقتصادی و تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی در این حوزه است.

 معاونت صید و بنادر ماهیگیری افزود: سال گذشته برای تمام پروژه های نیمه ساخت 335 میلیارد تومان اعتبار نیاز داشتیم، در حالیکه تنها 40 میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شد، بنابراین لازم است  از اعتبارات بخش خصوصی برای مناطق آزاد استفاده کنیم.

 

نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]