امروز: دوشنبه 05 فروردين 1398

سال 1398

پیام سال
ارتباط با مدیر شکایت پیشنهادات

سامانه فیش حقوقی

فیش حقوقی

سامانه آموزش کارکنان

آموزش کارکنان

هواشناسی

پیوندهای مفید

رهبری
رئیس جمهور
دولت
جهادکشاورزی
سازمان شیلات ایران
ایانا
تحقیقات
info fish
پژوهشکده میگوی کشور

نظرسنجی

نظر شما در مورد عملکرد شیلات استان بوشهر چگونه است؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید سایت

 

بازدید امروز: 787
بازدید دیروز: 2146
بازدید کل: 2071341

افراد آنلاین: 18

تاريخ انتشار: 20 فروردين 1397 - 13:34

به گزارش روابط عمومی شیلات استان ، بزودی و با فراهم شدن مقدمات لازم  , اداره کل شیلات استان بوشهر و قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه امام صادق (ع) تفاهم نامه همکاری مبادله خواهند کرد

اخبار کوتاه از شیلات بوشهر

*تفاهم نامه همکاری شیلات و سپاه امام صادق (ع)


بزودی و با فراهم شدن مقدمات لازم  , اداره کل شیلات استان بوشهر و قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه امام صادق (ع) تفاهم نامه همکاری مبادله خواهند کرد   .

اردشیر یاراحمدی رییس روابط عمومی شیلات اعلام کرد : این تفاهم نامه با هدف تامین زیرساخت های بندر صیادی خورشهاب و به منظور ایجاد فرصت های شغلی جهت جوانان جویای کار این منطقه مبادله می گردد و بر اساس آن شیلات با تهیه و ارائه مطالعات و نقشه های اجرائی و نیز تامین بخشی از اعتبار طرح , مقدمات لازم جهت انجام عملیات اجرائی بندر توسط قرارگاه سپاه را مهیا خواهد کرد . قرارگاه نیز با جلب مشارکت های مردمی و تامین بخش دیگری از اعتبار مورد نیاز , تعامل و همکاری لازم با شیلات تا زمان آماده سازی و بهره برداری از پروژه را بعهده خواهد گرفت   .

 

یاراحمدی اظهار امیدواری کرد تداوم همکاری با این قرارگاه بتواند به تامین فرصت های شغلی بیشتر در حوزه های صیادی و آبزی پروری برای ساکنین نواره ساحلی استان تسریع بخشد  .

چندی پیش و در پی توافق سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان شیلات ایران , بنادر خورشهاب در تنگستان و امام حسن در دیلم جهت توسعه فعالیتهای صیادی و بنادر چاه پهن در تنگستان و اولی در دیر جهت پشیبانی و تدارکات طرح های پرورش ماهی در قفس به شیلات بوشهر واگذار شدند .

 


 * 8هزار هکتار اراضی ساحلی استان بوشهر برای پرورش میگو

 

 مدیرکل شیلات استان بوشهر گفت: از ۸ هزار هکتار اراضی ساحلی واگذار شده استان بوشهر  برای پرورش میگو , ۶ هزار هکتار آن با توان تولیدی سالانه ۱۵ هزار تن در مدار بهره‌برداری قرار دارند.

 عباسعلی زنده‌بودی با بیان این که این استان در حوزه آبزی‌پروری در کشور پیشتاز است، اظهار داشت: استان بوشهر در پرورش میگو بیشترین سهم در تولید کشور دارد به‌گونه‌ای که بیش از ۶۰ درصد میگوی پرورشی کشور در استان بوشهر تولید می‌شود.

مدیرکل شیلات استان بوشهر با اشاره به افزایش بهره‌وری تولید میگو در اراضی ساحلی استان بوشهر گفت: با افزایش ضریب مکانیزاسیون در مزارع پرورش میگو، تولید میگو در سطح اراضی پرورشی استان افزایش می‌یابد.

زنده‌بودی با بیان این که نخستین مرکز پرورش ماهی سی‌باس در خاورمیانه در استان بوشهر قرار دارد، تصریح کرد: این مرکز با سیستم‌های مدار بسته نقش مهمی در تولید بچه ماهی مراکز پرورش ماهی دارد به گونه‌ای که امسال هدف‌گذاری برای تولید ۱۰ میلیون قطعه بچه ماهی شده است .

زنده‌بودی با اشاره به ظرفیت صید و صیادی در آب‌های استان بوشهر بیان کرد: با توجه به محدودیت ذخائر آبزیان در استان بوشهر سالانه بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تن انواع آبزیان صید می‌شود.

 

*بهره برداری از کارگاه تکثیر ماهی و میگو در رودحله پس از ۲۵ سال  


کارگاه تکثیر ماهی و میگو در رودحله پس از ۲۵ سال تکمیل و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت .

محمد تخشا معاون برنامه ریزی و توسعه منابع شیلات بوشهر اظهار داشت : مطابق با مفاد ماده ۲۷ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و پس از طی مراحل قانونی و در قالب فراخوان عمومی این پروژه نیمه تمام به شکل BOT که همان ساخت , بهره برداری و انتقال است به سرمایه گذار خصوصی واگذار شده است .

وی افزود : این سرمایه گذار متعهد است با صرف ۴۸ میلیارد ریال پروژه را تکمیل و تجهیز و پس از ۱۴ سال بهره برداری ان را به شیلات بازگرداند .

معاون شیلات ادامه داد : با تکمیل این پروژه سالیانه ۵۰۰ میلیون قطعه لارو میگو و ۵ میلیون قطعه بچه ماهی به ظرفیت تولیدات کارگاههای تکثیر آبزیان افزوده می شود و نقش مهمی در افزایش تولید آبزیان پرورشی در استان ایفاء خواهد کرد .

 

این کارگاه هم جوار مجتمع پرورش میگو در رودحله و در ۸۰ کیلومتری مرکز استان قرار دارد .

44موافقت اصولی پرورش ماهی در قفس برای متقاضیان صادرشد

 

مدیرکل شیلات استان بوشهر گفت: یکی از پروژه‌های مهم اقتصاد مقاومتی در استان بوشهر پرورش ماهی در قفس است که در این راستا تاکنون ۴۴ موافقت اصولی صادر شده است.

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، عباسعلی زنده‌بودی با اشاره به اجرای طرح پرور ماهی در قفس اظهار داشت: برای اجرای این پروژه در سواحل ۹۰۰ کیلومتری استان بوشهر مکان‌های اجرای پروژه پرورش ماهی در قفس طراحی و تدوین شده است.

وی با بیان اینکه  سرمایه‌گذاران در استان بوشهر برای مشارکت در پروژه پرورش ماهی در قفس در آبهای خلیج فارس اعلام آمادگی کرده‌اند تصریح کرد: در این راستا تاکنون ۴۴ موافقت اصولی با ظرفیت تولید ۵۲ هزار تن ماهی صادر شده است.

مدیرکل شیلات استان بوشهر افزود: طرح‌های پروژه پرورش ماهی در قفس از شهرستان دیر تا گناوه تدوین شده که تاکنون ۳ پروانه تاسیس از تعداد موافقت‌های اصولی صادر شده است.

زنده‌بودی با تاکید بر تسریع اجرای پروژه پرورش ماهی در قفس افزود: موافقت‌های اصولی صادر شده در این عرصه اگر اجرایی نشود باطل می‌شود.

وی با اشاره به اجرای پروژه ماهی در قفس در سد رئیسعلی دلواری در شهرستان دشتستان بیان کرد: این پروژه روند اجرایی مطلوبی دارد که با تکمیل آن در هر دوره پرورش ۲ هزار تن ماهی تولید می‌شود.

مدیرکل شیلات استان بوشهر افزود: با تکمیل پروژه پرورش ماهی در قفس در پشت سد رئیسعلی دلواری زمینه اشتغال بیش از ۳۰۰ نفر ایجاد می‌شود.

 


 

* صادرات ۲۲ هزارتن انواع آبزیان در سال ۹۶

 

22هزارتن انواع آبزیان دریائی و پرورشی در سال ۹۶ از استان بوشهر صادر شده است

 

اصغر دشتی زاده رییس گروه فرآوری و بهبود کیفیت آبزیان شیلات بوشهر اعلام کرد : در سال ۹۶ بیش از ۱۵ گونه از انواع ابزیان صید یا تولید شده در استان بوشهر با وزن کلی ۲۲ هزارتن بصورت تازه یا منجمد به خارج از کشور صادر شده که ۲۹ درصد از حجم کل تولیدات آبزیان استان را شامل میشود .

وی مقاصد صادراتی را بیش از ۱۶ کشور عمدتاً در جنوب شرقی آسیا ذکر کرد و افزود : میگوی پرورشی تولید شده در مجتمع های پرورشی استان ۵۰ درصد ,  ماهی یال اسبی ۳۲ درصد و ماهی مرکب ۹ درصد اقلام عمده صادرات آبزیان در سال گذشته بوده اند و مابقی سهم سایر آبزیان دریائی استان است .

 

دشتی زاده اظهار داشت : تولیدات آبزی استان سهم عمده ای از مجموع صادرات آبزیان کشور را دارند بطوریکه از ۱۶ هزارتن میگو پرورشی صادر شده از ایران , ۱۱ هزارتن سهم این استان بوده که ۶۹ درصد از صادرات این محصول را شامل میشود و حاکی از نقش برتر پرورش میگو در استان به نسبت چهار استان دیگر فعال در تولید این محصول است .

 

 وی هم چنین اعلام داشت در حال حاضر بیش از ۲۰ درصد از کل آبزیان صادر شده کشور را آبزیان استان بوشهر تشکیل میدهد و این سهم با توجه به روند آماده سازی شهرک ها و مجتمع های تولید آبزیان در استان بوشهر رو به افزایش است .

برآورد می شود در سال گذشته قریب به ۱۰۰ هزارتن انواع محصولات آبزی به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار از کشور صادر شده باشد .

 

 

آمار اولیه صید در آبهای ساحلی استان بوشهر ; ۶۰۵۰۰ تن

آمار اولیه استخراج شده از سامانه آماری صید شناورهای صیادی حاکی از برداشت ۶۰۵۰۰ تن انواع آبزیان در محدوده آب های ساحلی استان بوشهر است .

رییس اداره صید شیلات بوشهر با اعلام این خبر افزود : در سال ۹۶ صید انواع ماهیان کفزی ۲۷۴۵۰ تن , سطح زیان درشت ۳۰۴۸۰ تن , سطح زیان ریز ۱۱۷۰ تن و میگو ۱۴۰۰ تن بوده که به نسبت سال ۹۵ تغییر چندانی نداشته است .

منصور پاپری افزود : از کل آبزیان صید شده  ۲۵ هزارتن در بوشهر , ۱۹ هزارتن کنگان , ۶ هزارتن تنگستان , ۴۸۰۰ تن دیر , ۲۴۰۰ دیلم و ۱۶۰۰ تن در گناوه ثبت شده  و ۱۷۰۰ تن صید در آبهای دور و توسط کشتی های صنعتی بوده است .

وی اظهار داشت : آمار اولیه پس از ارائه به کمیته علمی آمار صید شیلات ایران و بررسی بیشتر نهائی میشود و به عنوان آمار پایه مورد استفاده قرار می گیرد .

 

 


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]