امروز: يکشنبه 28 بهمن 1397

سال 1397

پیام سال
ارتباط با مدیر شکایت پیشنهادات

سامانه فیش حقوقی

فیش حقوقی

سامانه آموزش کارکنان

آموزش کارکنان

هواشناسی

پیوندهای مفید

رهبری
رئیس جمهور
دولت
جهادکشاورزی
سازمان شیلات ایران
ایانا
تحقیقات
info fish
پژوهشکده میگوی کشور

نظرسنجی

نظر شما در مورد عملکرد شیلات استان بوشهر چگونه است؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید سایت

 

بازدید امروز: 2276
بازدید دیروز: 2918
بازدید کل: 1939159

افراد آنلاین: 14

تاريخ انتشار: 10 بهمن 1396 - 12:51

به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران ، نخستین کارگاه آموزشی ملی تکثیر و پرورش زالو طبی توسط اداره کل شیلات گلستان و با همکاری بخش خصوصی در شهر سرخنکلاته به مدت یک روز با حضور مدیران ادارات کل شیلات استان های کشور، مدیرکل دفتر آبزیان آب های شیرین سازمان شیلات ایران ، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان و رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.

 برگزاری نخستین کارگاه آموزشی تکثیر و پرورش زالو در استان گلستان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان در این کارگاه آموزشی بر لزوم تکثیر و گسترش این گونه مراکز تولیدی در استان تاکید کرد و گفت: بازگشت سرمایه در صنعت پرورش زالو 2.5 ساله و به صرفه است که باید با معرفی مزایای این صنعت برای افزایش تعداد مراکز تولید و تکثیر زالو در استان برنامه ریزی شود.

محمود ربیعی تصریح کرد: بازارهای جهانی از تولیدات با کیفیت استقبال می کند و زالو تولید شده گلستان در صورت برخورداری از استاندارد جهانی می تواند به مرکز فروش زالو در دنیا تبدیل شود.
وی بیان کرد: استانداری ازهمه طرح های مرتبط با رونق و توسعه این صنعت در گلستان حمایت می کند تا زمینه برای افزایش فرصت های جدید اشتغال فراهم شود.
وی گفت: بخش خصوصی می تواند با استفاده از توان فارغ التحصیلان دانشگاهی زمینه اشتغال در موضوعاتی همچون پرورش زالو را فراهم کند و یقینا بخش دولتی حمایت های لازم را در قالب صدور مجوز و ارائه تسهیلات خواهد داشت.
محمود ربیعی در پایان با اشاره به برگزاری نخستین سیمنار علمی پرورش و تکثیر زالوی طبی در گلستان خاطر نشان کرد: استانداری گلستان آمادگی خود را جهت همکاری با اداره کل شیلات استان برای برگزاری نخستین سمینار علمی تکثیر و پرورش زالوی طبی اعلام می دارد و امیدواریم سال آینده این سمینار در استان گلستان برگزار و گامی موثر در زمینه اشتغال زایی و رونق استان از این مسیر برداشته شود.
همچنین  در این کارگاه رییس دانشگاه منابع طبیعی و علوم کشاورزی گرگان به آمار بالای فارغ التحصیلان بیکار دانشگاهی در گلستان اشاره کرد و گفت: راه اندازی این گونه صنایع که سرمایه گذاری در آن نسبت به کارخانه های بزرگ کمتر و محدودتر است در دستور کار مسئولان و به عنوان اولویت جوانان جویای کار تبدیل شود.
دکتر شکوری مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران نیز اشاره کرد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان اولین دانشگاه کشور بود که در آن شرکت دانش بنیان پرورش زالو تاسیس شد و از سال 1396 زالودرمانی در ردیف خدمات پزشکی قرارگرفت.
وی با بیان اینکه یکی از نگرانی های ما در زمینه پرورش زالو بازار آن است اطهار کرد تامین بازار موجب آسودگی خاطر پرورش دهندگان زالو می شود زیرا هنوز بازارهای این محصول برای ما مبهم و ناشناخته است.
دکتر شکوری با اشاره به قدمت زالو درمانی در علم پزشکی گفت: زالودرمانی بیش از 1400 سال قدمت دارد و می تواند در درمان بسیاری از بیماری ها یاری بخش علم پزشکی باشد. 
همچنین قدس علوی مدیرکل شیلات استان گلستان با اشاره به فعالیت های علمی مرکز تکثیر و پرورش زالوی گلستان اظهار کرد: مرکز تکثیر و پرورش زالو گلستان به عنوان چهارمین مرکز در جهان به فناوری استخراج آنزیم از بزاق زالو دست یافته است.
وی تصریح کرد: صنعت پرورش زالو با توجه به نیاز بازارهای داخلی و خارجی به این محصول در حال گسترش است و سرمایه گذاری در این حوزه تاثیرگذار و ثمربخش خواهد بود.
قدس علوی با بیان این که ارزآوری این صنعت قابل قبول بوده، یادآور شد: توسعه کارگاه های تکثیر و پرورش زالو طبی یکی از راه حل های رفع مشکل بیکاری و افزایش درآمد در استان است.
وی یکی از مهمترین ظرفیت های پرورش زالو را صادرات آن دانست و خاطر نشان کرد: توجه به بازارهای جهانی و افزایش صادرات این محصول باید به برنامه و اولویت جدی فعالان این بخش صورت گیرد و از مزایای آن برای ارزآوری بیشتر استفاده شود.

نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]