امروز: شنبه 29 شهريور 1399

سال 1399

پیام سال
ارتباط با مدیر شکایت پیشنهادات

سامانه فیش حقوقی

فیش حقوقی

سامانه آموزش کارکنان

آموزش کارکنان

هواشناسی

پیوندهای مفید

رهبری
رئیس جمهور
دولت
جهادکشاورزی
سازمان شیلات ایران
ایانا
تحقیقات
info fish
پژوهشکده میگوی کشور

آمار بازدید سایت

 

بازدید امروز: 780
بازدید دیروز: 3682
بازدید کل: 3834443

افراد آنلاین: 12

تاريخ انتشار: 20 تير 1394 - 11:23

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران علي اصغر مجاهدي معاون صيد و بنادر ماهيگيري سازمان شيلات ايران با اعلام اين مطلب گفت: بحران بدهي هاي بانکي در جامعه صيادي يکي از مشکلات صيادان است که عملا تشکل هاي صيادي را براي دريافت تسهيلات جديد با مشکل مواجه کرده است.

وي افزود: پيشنهادات در اين راستا اين بوده که سود و جريمه را متعهد شود و اصل مبلغ به صورت تقسيط از صيادان دريافت کند که البته تا کنون پاسخ مناسبي دريافت نکرده ايم.

علي اصغر مجاهدي فشارهاي انواع مختلف بهره برداري به دريا را از ديگر مشکلات عنوان کرد و افزود: اثرات سوء فعاليت هاي نفت و گاز، صنعتي، شهري و فاضلاب ها باعث شده برخي از ذخاير دچار آسيب شوند که در نتيجه آن اقتصاد جامعه صيادي با مشکل مواجه شده است.

وي تصريح کرد: کساني که به هر شکل در دريا فعاليت اقتصادي انجام مي دهند بايد به نوعي هزينه هايي که براي سايرين ايجاد مي کنند را جبران کنند.وي خاطر نشان کرد: در شمال کشور ماهيان براي تکثير بايد به رودخانه ها مراجعه کنند و اين در حالي ست که به دليل سدهاي ساخته شده و موانع فيزيکي ايجاد شده در مسير رودخانه ها عملا فرصت هاي تکثير براي ماهيان از بين رفته است.مجاهدي گفت: در حالي که سالانه بيش از 500 ميليون بچه ماهي تکثير و به درياي خزر ريخته مي شود اما هيچ يک از اين فعاليت ها نمي تواند خلاء شرايط طبيعي را پر کند.

سخت و زيان آور شغل صيادي؛انتظار صيادان

وي با اشاره به فعاليت مستقيم حدود 140 هزار نفر درحرفه صيادي در خصوص انتظارات جامعه صيادي از نظر صنفي گفت: بحث سخت و زيان آور بودن شغل صيادي يکي از خواسته هاي صيادان است که عليرغم اين که در شوراي عالي حفاظت کار تصويب شده است اما هنوز شرايط اجرايي آن به صورت کامل فراهم نشده است.

وي تصريح کرد: حدود 12 هزار فروند شناور در بخش صيادي فعاليت مي کنند که  از ميان طيف هاي مختلف بهره بردار خرد، صنعتي و نيمه صنعتي، بهره بردان خرد بيشترين تعداد را تشکيل مي دهند.

مجاهدي با بيان اين نکته که ذخاير موجود نقش و نوع نظام بهره برداري را تعريف مي کند گفت: در عين حال ما بايد نسبت به مکانيزه کردن ، نوسازي و بهسازي تجهيزات ساحلي اقدام کنيم به خصوص اين که در حال حاضر بيشترين مشکلات مربوط به زمان پس از صيد است که بايد با اصلاح نظام توزيع شرايط را به گونه اي فراهم کنيم تا صيادان از منافع بهتري برخوردار شود.

رشد 12 درصدي صيد درسال 93

معاون صيد و بنادر ماهيگيري سازمان شيلات ايران گفت: مجموع صيد سال 93  حدود 575 هزار تن بوده است که 536 هزار تن آن مربوط به آب هاي جنوب کشور و 40 هزار تن آن مربوط به درياي خزر است.

وي با اشاره به کاهش دو درصدي صيد در درياي خزر در سال 93 نسبت به سال 92 افزود: در درياي خزر در گروه صيد کيلکا ماهيان و ماهيان استخواني نسبت به سال قبل کاهش صيد داشته ايم .مجاهدي به ممنوعيت صيد ماهيان خاوياري در درياي خزر اشاره کرد و گفت: صيد ماهيان خاوياري صرفا به منظور بازسازي ذخاير صورت مي گيرد.وي در ادامه خاطرنشان کرد: صيد در خليج فارس ، درياي عمان و اقيانوس هند 13 درصد رشد داشته است که اين رشد بيشتر مربوط به ماهيان سردزي ريز مانند ساردين ماهيان و سردزي درشت مانند تن ماهيان بوده است.وي افزود : مجموع صيد کشور در سال 93 نسبت به سال 92 حدود 12 درصد رشد داشته است که بيشترين صيد مربوط به استان هرمزگان بوده و استان هاي سيستان و بلوچستان، بوشهر و خوزستان نيز در رتبه هاي بعدي قرار داشته اند.

نياز به 100 فروند شناور براي فعاليت در آب هاي فراساحلي

معاون صيد و بنادر ماهيگيري سازمان شيلات ايران با بيان اينکه در حال حاضر 13 فروند شناور براي صيد ميکتوفيده ( فانوس ماهيان) فعال هستند گفت: بر اساس اهداف برنامه پنج ساله توسعه براي صيد اين گونه از ماهيان به حدود 65 تا 70 فروند شناور نياز است .وي در خصوص اقدامات صورت گرفته براي ساخت اين نوع از شناورها افزود: تعدادي از اين شناورها به سفارش بخش خصوصي و با استفاده از ظرفيت هاي داخلي کشور در حال ساخت است تعدادي هم از خارج از کشور وارد خواهد شد.

وي در ادامه به صيد در آب هاي فراسرزميني اشاره کرد و اظهارداشت : در اين خصوص لازم است با همکاري و هماهنگي وزارت امورخارجه و دستگاه هاي امنيتي شرايطي فراهم شود تا شناورهاي ماهيگيري بتوانند در آب هاي ساير کشورها صيد کنند.مجاهدي گفت: ارزيابي ها حاکي از اين است که براي اين بخش در يک برنامه پنج ساله به حدود 100 فروند شناورنيازاست .وي ضمن بيان توان ساخت اين شناورها در داخل گفت: سازندگان اين شناورها بايد از نظر قيمت تمام شده، دوره ساخت و کيفيت با نمونه هاي مشابه رقابت کنند.

وي افزود: در حال حاضر امکان ساخت اين شناورها با 20 درصد آورده متقاضي و 80 درصد تسهيلات با نرخ 15 درصد از محل صندوق توسعه ملي امکان پذير است و هم اکنون درخواست هاي بسياري براي ساخت وجود دارد که برخي از آن ها در مرحله دريافت تسهيلات هستند.مجاهدي گفت: بر اساس توافقات صورت گرفته با بانک کشاورزي قرار است 30 تا 40 درصد مبلغ تسهيلات از طريق پذيرش شناور به عنوان وثيقه و مابقي هم از طريق ساير تضامين فراهم شود.

منبع : MANA

برچسب ها:
صیادان , حرفه سخت

نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]