امروز: چهارشنبه 04 ارديبهشت 1398

سال 1398

پیام سال
ارتباط با مدیر شکایت پیشنهادات

سامانه فیش حقوقی

فیش حقوقی

سامانه آموزش کارکنان

آموزش کارکنان

هواشناسی

پیوندهای مفید

رهبری
رئیس جمهور
دولت
جهادکشاورزی
سازمان شیلات ایران
ایانا
تحقیقات
info fish
پژوهشکده میگوی کشور

نظرسنجی

نظر شما در مورد عملکرد شیلات استان بوشهر چگونه است؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید سایت

 

بازدید امروز: 1871
بازدید دیروز: 2255
بازدید کل: 2165499

افراد آنلاین: 3

تاريخ انتشار: 15 تير 1394 - 10:20

دریا بست مدیریت صید بر اساس  صید پایدار تعریف می شود و عبارت است از برداشت اصولی و منطقی از ذخایر آبزی، لذا با استفاده از تورهای منوفیلامنت میزان برداشت آبزیان از شاخص طبیعی فراتر رفته و باعث شده صیدگاههای استان هیچ گونه آیشی در طول سال نداشته باشند و این یعنی اینکه روند صید ناپایدار را تداعی می کند لذا جامعه صیادی این خطر را حس نموده و جهت ذخایر آبزی پیشنهاد دریابست را به مدیریت شیلات ارائه نموده است.

موارد ذیل اهمیت اعمال دریابست را بیش از پیش مشخص می سازد:


-    با توجه به اینکه تلاش صیادی 40% بیشتر از سطح مجاز برداشت از ذخایر آبزیان می باشد هرگونه کاهش تلاش صیادی هرچند کوتاه تاثیر بسزایی بر ترمیم ذخیره و تعدیل تلاش دارد.


-    با توجه به تعدد گونه های آبزی در خلیج فارس بالاجبار ممنوعیت در فصل تخم ریزی را نمیتوان بصورت تک گونه ای اعمال نمود برهمین اساس بهترین راه درنظر گرفتن یک زمان مناسب و نزدیک به فصل تخم ریزی گونه های مهم اقتصادی می باشد.


-    در تمامی کشورهای توسعه یافته در بخش شیلاتی مناطق مثل سه مایلی ساحل، خورها،مناطق نوزادگان آبزیان و غیره در طول سال فعالیت صیادی بمنظور پشتوانه ذخایر ممنوع می باشد. بنابراین جهت جلوگیری از آسیب رساندن به آبزیان دریابست بهترین راه حل ممکن می باشد.


-    با اعمال دریابست اجازه رشد تخم ریزی به آبزیان بارور داده می شود.


-    با اعمال دریابست اجازه رشد به ماهیان نابالغ داده می شود تا به سایز اقتصادی برسند.


-    با اعمال دریابست با توجه به عدم خروج کلیه شناورهای صیادی از ساحل و بنادر و اسکله های صیادی امکان مبادرت شناورهای متخلف به صید غیر مجاز و مخرب و ممنوعه ترال به صفر می رسد.


-    با اعمال دریابست فرصت تنفس و انجام تعمیرات تور، شناورها و همچنین ادوات به صیادان داده می شود و نواقص شناورها که در ایام عادی وقت برطرف کردن این نقصها وجود ندارد را رفع می نمایند و ایمنی شناورها برای فصل صید میگو بیشتر می شود و اداره شیلات استان خوزستان نیز در مناطق مشترک صیدگاهی اعمال دریابست نموده و سایر شایعات موجود هیچ گونه صحتی ندارد.

 

 

 

حسین بهمنیاری
مدیر کل اداره شیلات استان بوشهر


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]