امروز: دوشنبه 05 اسفند 1398

سال 1398

پیام سال
ارتباط با مدیر شکایت پیشنهادات

سامانه فیش حقوقی

فیش حقوقی

سامانه آموزش کارکنان

آموزش کارکنان

هواشناسی

پیوندهای مفید

رهبری
رئیس جمهور
دولت
جهادکشاورزی
سازمان شیلات ایران
ایانا
تحقیقات
info fish
پژوهشکده میگوی کشور

آمار بازدید سایت

 

بازدید امروز: 1008
بازدید دیروز: 4496
بازدید کل: 3081419

افراد آنلاین: 3

تاريخ انتشار: 27 مرداد 1395 - 09:51

به گزارش روابط عمومی شیلات استان بوشهرشیلات استان بوشهر در خصوص یادداشتی پیرامون ضعف سرمایه گذاری خارجی در بخش آبزیان استان و نبود برنامه در این حوزه توضیحاتی ارائه کرد.

پاسخ شیلات بوشهر به یادداشت انتقادی

به گزارش «خلیج فارس»؛ جوابیه ارسالی شیلات استان را در ادامه می خوانید:

مدیر مسئول محترم پایگاه اطلاع رسانی خلیج فارس

با سلام،احتراما در پاسخ به درج مطلبی با عنوان "شیلات بوشهر،سهمی از تکنولوژی و سرمایه گذاری خارجی ندارد" ، درخواست می شود به استناد ماده 23 از فصل ششم قانون مطبوعات ، متن جوابیه این اداره کل  را منتشر فرمائید.

گرچه مدیریت شیلات استان بوشهر از دریافت نظرات انتقادی استقبال می کند اما معتقد است زمینه های ارائه نظر می بایست مبتنی به آمار و اطلاعات مندرج در مراکز رسمی اطلاع رسانی باشد تا بتوان به عنوان دست مایه ای ارزشمند در راستای توسعه شیلات بکار بست. خوشبختانه با گسترش پایگاه های اطلاع رسانی خصوصا در زمینه شیلات و آبزیان امکان دسترسی به این داده ها به سهولت امکان پذیر شده است.

نویسنده محترم مطلب از دست رفتن جایگاه برتر شیلات بوشهر در صید ماهی در کشور را مایه نگرانی دانسته و عدم حفظ این جایگاه را بدلیل عدم دستیابی به تکنولوژی جدید و عدم سرمایه گذاری خارجی قلمداد کرده است، این در حالیست که به استناد تحقیقات به عمل آمده در حوزه آبی جنوب کشور، خلیج فارس گرچه از نظر تنوع گونه ای در قیاس با دریای عمان موقعیت برتری دارد اما از نظر کمی و حجم ذخائر آبزی، موقعیت دریای عمان به مراتب برتر است، کما این که علاوه بر آن صیادان فعال در آن حوزه آبی امکان دسترسی آسانتری به آب های بین المللی دارند و همین امر شیلات استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان را در موقعیت ممتازی قرار داده است.

بنابراین استان بوشهر در زمینه صید آبزیان هیچ گاه از جنبه آماری موقعیت ممتازتری نسب به دو استان مذکور نداشته و اقلیم منطقه حتی در بلند مدت این امکان را به این استان جهت پیش گرفتن از دو استان دیگر نخواهد داد.

از سوی دیگر سال هاست که کاربرد هر نوع تکنولوژی که منجر به افزایش تلاش صیادی و افزایش برداشت آبزیان شود و عدم تعادل بین حجم ذخیره آبزیان و برداشت از آن را در پی داشته باشد ممنوع شده و تنها بکارگیری تجهیزاتی که به ارتقاء حمل و نقل صید و بهبود کیفیت و بهداشت آبزی، ایمن سازی شناور ، پایش و ردیابی شناور  و ... منجر شود مورد تاکید قرار گرفته و تسهیلاتی نیز در این راستا در اختیار فعالین این حوزه قرار گرفته است. بنابراین واضح است که اساسا کاربرد تکنولوزی جدید و نیز سرمایه گذاری بیشتر اعم از داخلی و خارجی در حوزه صیادی توصیه نمی شود و تلاش بر حفظ و ارتقاء کارائی بیش از 1000 میلیارد تومان سرمایه گذاری موجود در این زمینه است.

اما در زمینه تولید آبزیان پرورشی ، این استان علاوه بر اینکه سال هاست رتبه برتر خود در تولید میگو را حفظ کرده وسالانه سهمی بیش از 65 درصد از تولید این آبزی را دارد ، جدیداً تولید ماهی در استخرهای خاکی و محیط های متراکم ، در قفس در پشت سد و در دریا را عملیاتی کرده یا در شرف تولید قرار داده است که تولید بیش از  500 تن از این محصول در سال گذشته خود گواه این موضوع است ، ضمن اینکه ارتقاء تناژ تولید تا 10 هزارتن در کوتاه مدت دور از واقعیت نیست . همچنین اجرای طرح پرورش ماهی در دریاچه سد ریسعلی دلواری بعنوان پیشسرفته ترین طرح از این نوع در کشور در سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

طی چند ماه گذشته نیز با انتصاب و پیگیری مدیر جدید شیلات استان و توجه جدی استاندار و سایر مسئولین محترم استان و کشور ، شکل گیری سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی جهت گسترش آبزی پروری به روشهای نوین و احداث صنایع وابسته ، احداث شهرک های کشاورزی و استفاده از آبهای نامتعارف و لب شور جهت پرورش برخی از گونه های ماهی و میگو در دستور کار قرار گرفته و تهیه مقدمات آن در حال انجام است.

اما سرمایه گذاری خارجی در زمینه های مختلف خصوصاً تولید آبزیان، گرچه خواسته اقتصاد ایران و یک ضرورت است و لازم است با اولویت مورد توجه قرار گیرد، نیازمند اقداماتی است که تنها محدود به تحرک و پیگیری شیلات استان نمی باشد. بارها شرکت ها و افراد مختلف خارجی یا ایرانی مقیم خارج از کشور و یا سفرای کشورهای مختلف از امکانات و زمینه های مناسب سرمایه گذاری شیلاتی در استان بازدید و با استقبال و حمایت مسئولین استانی مواجه بوده اند، اما به دلایل مختلف و احتمالا نگرانی از ریسک بالای سرمایه گذاری و مشکلات سیستم های مالی بین المللی بانکها ناشی از تحریم از پیگیری بیشتر منصرف شده اند که امید است با تحولات موجود این موضوع نیز در مسیر آسانتری قابل دستیابی باشد.

البته مشارکت مالی شرکت های خارجی در طرح های تولید آبزیان پرورشی در استان بوشهر در سطحی مشابه سایر استانهای کشور وجود دارد که مشارکت شرکت نروژی با گروه صنعتی پلیمر استان در تولید ماهی در پشت سد شهید رئیسعلی دلواری نمونه ای از آن است.

 

روابط عمومی شیلات استان بوشهر


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]