امروز: يکشنبه 19 مرداد 1399

سال 1399

پیام سال
ارتباط با مدیر شکایت پیشنهادات

سامانه فیش حقوقی

فیش حقوقی

سامانه آموزش کارکنان

آموزش کارکنان

هواشناسی

پیوندهای مفید

رهبری
رئیس جمهور
دولت
جهادکشاورزی
سازمان شیلات ایران
ایانا
تحقیقات
info fish
پژوهشکده میگوی کشور

آمار بازدید سایت

 

بازدید امروز: 1916
بازدید دیروز: 4827
بازدید کل: 3666086

افراد آنلاین: 13

تاريخ انتشار: 21 تير 1399 - 07:29

زیستگاه های مصنوعی یکی از راه های ایجاد صیدگاه برای جذب آبزیان و دسترسی به صید متمرکز که در طول دوران بهره برداری با نام "منگف" می خواندند که به صورت سود همگانی مورد استفاده قرار می گرفت.

حسین شادکامی – کارشناس صید و بهره برداری تیر ماه 99

چالش های زیست گاه های مصنوعی غیراستاندارد درخلیج فارس

زیستگاه های مصنوعی یکی از راه های ایجاد صیدگاه برای جذب آبزیان و دسترسی به صید متمرکز که در طول دوران بهره برداری با نام "منگف" می خواندند که به صورت سود همگانی مورد استفاده قرار می گرفت.

 به همین منظور برای بازسازی بسترهای زیست محیطی که توسط عوامل تاثیر گذار (انواع آلاینده ها وآلودگی ها) و تلاش صید و کاهش تصاعدی پشتوانه ( ذخیره ) برای جبران اصلاح اکوسیستم در تمام مناطق آب های ساحلی و حتی اطراف جزایر مناطق سوزان وگرم ساخت و ایجاد زیست گاه های مصنوعی برای روند احیا و بازسازی و بومی سازی گونه ها و رشد و نموی آبزیان و افزایش پشتوانه یک فن آوری ساده است که با رفتار زیست گونه ها در اکوسیستم دریایی از پیچیدگی های خاصی برخوردار است که می بایست نکات قابل توجهی در طراحی و به کار گیری و مطالعه اولیه آن شامل انتخاب محل مناسب ( توپوگرافی منطقه، شناسایی نوع بستروعمق و جریان آب ) ونوع مصالح بکار گیری استاندارد و انجام عملیات، جمع آوری اطلاعات و واکاوی ( آنالیز )داده ها ضمن بررسی گردآوری و قانون مند کردن بهره برداران با حفظ و نگهداری آن صورت بگیرد و گرنه ساخت زیستگاه های بدون اصول مهندسی شده موجب اختلال در نظام بهره برداری و محیط زیست بوجود می آورد. 

چالش های بیش رو یکی از عوامل ویرانی ونابودی زیست بستر آبزیان خواهد گشت، استان بوشهر با مرز 927 کیلومتر مشترک آبی با خلیج فارس و حساسیت خاص به علت فقر زیست گاه های طبیعی جهت توسعه مناطق زیستی از سال 1381در منطقه منگف اولین سازه های زیست گاه های مصنوعی و در سال های 1382 در منطقه "یرویل "دیر وخارگ و خارگو به کار گذاشت . که توانست با این چهار ایستگاه بر روند بهسازی پشتوانه سازی موثر واقع شود.

نبود پایش قرارداد بهره برداری و هزینه بسیار بالای پاک سازی زیست گاه ها از ابزار و افزارهای صید به خصوص تورهای گوشگیر و سرگردان رها شده که به دیواره های سازه ها درگیرمی شود و موجب بسته شدن  ورودی و خروجی زیست گاه ها می گردد و دیگر ساخت زیست گاه نمی تواند حق حاکمیت منطقه ای برای سازنده زیستگاه باشد. به علت این که برداشت در تمامی نقاط صید گاهی استان دسترسی آزاد است. ومی بایست مدیریت بهره بردار ضمن اجرا با سازمان های کارگزار دریایی هماهنگ باشد. تا در آینده زیست گاه ها به عنوان تله های مرگی برای کلنی های آبزیان ساخته نشود.نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]