امروز: شنبه 29 شهريور 1399

سال 1399

پیام سال
ارتباط با مدیر شکایت پیشنهادات

سامانه فیش حقوقی

فیش حقوقی

سامانه آموزش کارکنان

آموزش کارکنان

هواشناسی

پیوندهای مفید

رهبری
رئیس جمهور
دولت
جهادکشاورزی
سازمان شیلات ایران
ایانا
تحقیقات
info fish
پژوهشکده میگوی کشور

آمار بازدید سایت

 

بازدید امروز: 287
بازدید دیروز: 3682
بازدید کل: 3833950

افراد آنلاین: 11

تاريخ انتشار: 26 خرداد 1399 - 08:24

مديركل دفتر آبزيان آب شيرين سازمان شيلات ايران گفت: در حال حاضر پرورش ماهي تيلاپيا در استان‌هاي  سمنان، يزد، بخشي از كرمان، خراسان جنوبي و قم داراي مجوز است و سال گذشته نيز ۵۵۰ تن تيلاپيا در اين استان‌ها در مزارع داراي مجوز توليد شد.

پنج استان داراي مجوز پرورش تيلاپيا هستند

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، مهدي شكوري با بيان اينكه كشور عراق سال‌هاي دور با مطالعاتي كه انجام داده ‌بود، ماهي تيلاپيا را در دجله و فرات رهاسازي كرد و اين ماهي در آن منطقه مستقر شد، اظهار كرد: سال‌هاي بعد نيز انبوهي از اين ماهي در آب‌هاي خوزستان ديده شد و براساس آخرين گزارش پژوهشكده آبزي پروري جنوب كشور سه گونه از ماهي تيلاپيا در آب‌هاي مرزي و مشترك شناسايي شدند.


وي ادامه داد: قبل از اين‌كه ايران اقدام به پروش اين ماهي كند، تيلاپيا در آب‌هاي مشترك ما و عراق ديده شده بود و در حال حاضر تنوع پيدا كرده است.

مديركل دفتر آبزيان آب شيرين سازمان شيلات ايران در پاسخ به اين سوال كه آيا اين ماهي مهاجم است يا خير، گفت: تعريف ماهي مهاجم اين است كه آن ماهي مي تواند با بقيه گونه‌ها رقابت كند. اين مهاجم بودن در مورد قزل آلا هم وجود دارد و قزل آلا ماهي مهاجم تر از تيلاپيا است.

وي در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينكه آيا ماهي تيلاپيا در كشور پرورش داده مي‌شود ‌يا خير، گفت: تا سال ۱۳۹۷ شيلات ايران براي پرورش اين گونه ماهي هيچ اقدامي انجام نداد. اما با مطالعاتي كه از سال ۱۳۸۶ به بعد توسط موسسه تحقيقات شيلات ايران انجام شده بود و بعد از آنكه كارشناساني به كشور آمدند و شرايط پيشنهادي پرورش اين گونه ماهي را در استان يزد و... ارزيابي كردند، سازمان محيط زيست اجازه پرورش اين گونه ماهي را به صورت محدود در مناطقي كه آب‌هاي جاري دائم ندارد، داد.

به گفته وي در حال حاضر پرورش ماهي تيلاپيا در استان‌هاي  سمنان، يزد، بخشي از كرمان، خراسان جنوبي و قم داراي مجوز است و سال گذشته نيز ۵۵۰ تن تيلاپيا در اين استان‌ها در مزارع داراي مجوز توليد شد.

شكوري با بيان اينكه مجوز پرورش ماهي تيلاپيا از سال ۱۳۹۷ در ۵ استان كشور توسط سازمان محيط زيست داده شده و سازمان شيلات نيز درصدد توسعه پرورش ماهي تيلاپيا در اين استان‌ها است، گفت: براساس گزارش‌هاي دريافتي در جلسه اي با سازمان محيط زيست مشخص شد كه در بيش از ۱۴ استان در مزارع غيرمجاز پرورش تيلاپيا انجام شده كه در صدد تعطيلي اين واحدها هستيم و قصد نداريم به آنها پيش ازآنكه سازمان محيط زيست استاني را تاييد كند، مجوز دهيم.

مديركل دفتر آبزيان آب شيرين سازمان شيلات ايران در بخش ديگري از صحبت‌هايش به سلامت اين ماهي اشاره كرد و گفت: ماهي تيلاپيا مي تواند مانند بقيه ماهي‌ها در محيط‌هاي سالم پرورش يابد و داراي ويژگي‌هاي مناسبي براي خوردن باشد و همچنين مي تواند در جايي پرورش يابد كه اين ويژگي را نداشته باشد.

شكوري با بيان اينكه بخشي از ماهي تيلاپيا وارداتي است و بخشي نيز در داخل كشور پرورش مي‌يابد، اظهار كرد: آن چيزي كه همه بايد به آن توجه كنند اين است كه وقتي محصولي قرار است وارد كشور شود، مراجعي هستند كه اين محصول را از نظر كيفيت و سلامت كنترل كنند و ما نيز بايد به آنها اعتماد كنيم.

وي اضافه كرد: ماهي تيلاپيا نمي تواند به صورت غير مجاز وارد كشور شود، زيرا اين محصول سردخانه‌اي است و بايد از طريق وسايل حمل ونقلي كه مجهز به سيستم هاي سرمايشي هستند، به كشور وارد شوند.


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]