امروز: يکشنبه 19 مرداد 1399

سال 1399

پیام سال
ارتباط با مدیر شکایت پیشنهادات

سامانه فیش حقوقی

فیش حقوقی

سامانه آموزش کارکنان

آموزش کارکنان

هواشناسی

پیوندهای مفید

رهبری
رئیس جمهور
دولت
جهادکشاورزی
سازمان شیلات ایران
ایانا
تحقیقات
info fish
پژوهشکده میگوی کشور

آمار بازدید سایت

 

بازدید امروز: 2284
بازدید دیروز: 4827
بازدید کل: 3666454

افراد آنلاین: 22

تاريخ انتشار: 06 فروردين 1399 - 11:27

مدير كل دفتر امور صيد و صيادي سازمان شيلات ايران از صيد ۲۶ هزا رو ۵۴۸ تُن فانوس ماهي در آب‌هاي درياي عمان طي ۱۱ ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۳۳ درصدي را نشان مي‌دهد.

رشد ۳۳ درصدي صيد فانوس ماهيان در آب‌هاي عمان
به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، مختار آخوندي اظهار داشت: طي سال‌هاي اخير صيد فانوس ماهيان به عنوان يكي از مهمترين اهداف توسعه‌اي سازمان شيلات ايران در راستاي تحقق اهداف سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي مطرح شده است.

مدير كل دفتر امور صيد و صيادي سازمان شيلات ايران با اشاره به اينكه فانوس ماهيان از گونه‌هاي ميان‌زي درياي عمان محسوب مي‌شوند، عنوان كرد: اين ذخاير در اعماق بيش از ۲۰۰ متر و فاصله ۱۲ مايلي از ساحل زيست مي‌كنند.

وي گفت: فانوس ماهيان از جمله ذخاير ارزشمند درياي عمان هستند كه به دليل رشد سريع و عمر كوتاه كمتر از يك سال مي‌توانند در توسعه بيش از پيش شيلات نقش مهمي ايفا كنند.

وي ادامه داد: بر‌اساس مطالعات صورت گرفته از سوي مؤسسه تحقيقات علوم شيلاتي كشور، ميانگين حجم تودۀ زندۀ فانوس ماهيان درياي عمان دو ميليون و ۳۰۰ هزار تُن است كه بر اين اساس ظرفيت صيد سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن از آن براي صيادان وجود دارد.

اين مقام مسئول در سازمان شيلات ايران ادامه داد: بر اساس چشم‌انداز تعيين شده تا پايان برنامه ششم توسعه ميزان صيد فانوس ماهيان تا سال ۱۴۰۰ بايد به ۷۰ هزار تُن برسد.

وي با اشاره به اينكه صيد فانوس ماهيان در سال ۹۲، چهار هزار و ۱۲۵ تُن بوده كه اين رقم طي ۱۱ ماهه امسال به ۲۶ هزار و ۵۴۸ تن رسيده است، اذعان داشت: امسال ۹۰ فروند شناور ويژۀ صيد فانوس ماهيان در آب‌هاي درياي عمان به صيد اين گونه ماهيان اشتغال دارند.

به گفته مدير كل دفتر امور صيد و صيادي سازمان شيلات ايران، صيد فانوس ماهيان در سال ۹۸ در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۳۳ درصدي را نشان مي‌دهد.

وي بيان داشت: با اقدامات مديريتي صورت گرفته از سوي سازمان شيلات ايران، صيد هدف از ۶۰ درصد در سال‌هاي گذشته به ۷۰ درصد در سال ۹۷ و ۸۱ درصد در ۱۱ ماهه امسال رسيده است كه اين امر حاكي از صيد هدفمند است.

آخوندي با اشاره به اينكه هم اكنون گونه‌هاي يال اسبي و شبه شوريده، صيد ضمني فانوس ماهيان محسوب مي‌شوند، بيان داشت: بر اساس برنامه ريزي‌هاي صورت گرفته در تلاش هستيم تا ميزان صيد ضمني به ۱۰ درصد كاهش يابد.

وي در ادامه گفته‌هاي خود نصب سيستم پايش آنلاين كنترل شناورها، استقرار ناظر مقيم از سوي شيلات جهت كنترل مداوم صيد در شناورها، كنترل تخليۀ صيد و اعمال برنامه مديريتي صيد ضمني از جمله اقداماتي است كه به منظور كنترل و نظارت و جلوگيري از بروز تخلف توسط صيادان صيد فانوس ماهيان از سوي سازمان شيلات ايران اعمال مي‌شود.

مدير كل دفتر امور صيد و صيادي سازمان شيلات ايران، توسعه فعاليت‌هاي شيلاتي در سواحل مكران، اشتغال‌زايي بوميان ساكن سواحل جنوبي و كاهش وابستگي به واردات پودر ماهي، ارزآوري و جلوگيري از خروج ارز از جمله مهمترين اهداف توسعه صيد فانوس ماهيان محسوب مي‌شوند.

وي با اشاره به اينكه بيشترين كاربرد فانوس ماهيان هم اكنون در قالب پودر ماهي براي مصارف دام و طيور است، اذعان داشت: قصد داريم با وارد كردن اين گونه ماهي در سبد مصرف انساني در قالب چيپس و پروتئين خشك و يا نيز در قالب محصولات خميري و صنعتي ارزش افزودۀ فانوس ماهيان را افزايش دهيم.

آخوندي در ادامه گفته‌هاي خود با بيان اينكه ذخاير فانوس ماهيان درياي عمان بين ايران و كشور عمان مشترك است، بيان داشت: اين در حالي است كه در حال حاضر كشور عمان بهره برداري چنداني از اين ذخاير انجام نمي‌دهد و اين فرصت خوبي براي ما محسوب مي‌شود تا بتوانيم نهايت بهره برداري را متناسب با حفاظت از ذخاير اين گونه ماهيان انجام دهيم.


منبع: خبرگزاري مانا


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]