امروز: دوشنبه 05 اسفند 1398

سال 1398

پیام سال
ارتباط با مدیر شکایت پیشنهادات

سامانه فیش حقوقی

فیش حقوقی

سامانه آموزش کارکنان

آموزش کارکنان

هواشناسی

پیوندهای مفید

رهبری
رئیس جمهور
دولت
جهادکشاورزی
سازمان شیلات ایران
ایانا
تحقیقات
info fish
پژوهشکده میگوی کشور

آمار بازدید سایت

 

بازدید امروز: 1039
بازدید دیروز: 4496
بازدید کل: 3081450

افراد آنلاین: 3

تاريخ انتشار: 30 مرداد 1398 - 07:15

به گزارش روابط عمومی شیلات استان ، مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر با اشاره به مراقبت‌های بهداشتی از واحدهای دام، طیور و آبزیان در سطح استان، گفت: گزارشی از بیماری‌های آبزیان در استان بوشهر نداریم.

مرتضی بحرانی صبح شنبه در جمع خبرنگاران در بوشهر اظهار داشت: در راستای مبارزه با بیماری واگیر دام، بیماری‌های مشترک انسان و دام، بیماری‌های نوپدید و . . . اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی از کنترل بهداشتی فرآورده‌های پروتئینی خبر داد و بیان کرد: در زمینه قرنطینه و انجام عملیات جلوگیری از ورود بیماری به کشور و جلوگیری از پخش آن و کنترل بیماری‌ها اقدامات متعددی داشته‌ایم.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر با اشاره به جلوگیری از بیماری‌های دام و طیور و آبزیان در استان بوشهر اضافه کرد: در زمینه صادرات و واردات فرآورده‌های پروتئینی بوشهر نقش مهمی را بر عهده دارد.

وی پتانسیل‌های مهم استان را دو آزمایشگاه معتبر ملی برای صادرات و واردات دانست و خاطرنشان کرد: نمونه‌هایی از دیگر استان‌ها نیز برای آزمایش به استان بوشهر ارسال می‌شود تا بررسی‌های لازم صورت گیرد.

دکتر بحرانی در ارتباط با وضعیت بیماری‌های استان بیان کرد: در حال حاضر بیماری اخطارکردنی در استان بوشهر نداریم و برخی بیماری‌های بومی را نیز تحت کنترل داریم و هیچ مورد مثبتی از تب کریمه کنگو نداشته‌ایم.

وی افزود: استان بوشهر شرایط فراهمی برای این بیماری دارد ولی به خاطر اقدامات کنترلی که صورت گرفته است، از استان‌هایی هستیم که بهترین کنترل‌ها صورت گرفته و موردی از این بیماری را نداریم.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر با بیان اینکه در زمینه سایت‌های پرورش میگو نیز گفت: در استان بوشهر علی‌رغم گستردگی بالای سایت‌های پرورش میگو، تاکنون مورد مثبتی از بیماری نداشته‌ایم و مراحل پرورش و تکثیر در دست اقدام است.

وی از تولید حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون قطعه پست‌لارو در استان بوشهر خبر داد و افزود: مقداری از این پست‌لاروها به دیگر استان‌ها ارسال شده است و تاکنون مورد مثبتی نداشته‌ایم. با توجه به تغییرات دمایی ممکن است ویروس‌های خفته بیدار شوند و آموزش‌ها و بازرسی‌ها را در دستور کار داریم.

دکتر بحرانی خواستار رعایت مسائل امنیت زیستی توسط پرورش‌دهندگان میگو شد و خاطرنشان کرد: سال گذشته یکی از استان‌هایی بودیم که بعد از سال‌ها دوره پرورش میگو را بدون بیماری گذراندیم.

وی در خصوص بیماری طیور نیز اظهار داشت: در زمینه حمل دام غیرقانونی نیز اقدامات لازم را انجام دادیم و مواردی شناسایی شد و اقدامات لازم برای حذف آن با حساسیت بالا انجام شد.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر گفت: امسال چهار میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه جوجه‌ریزی در استان بوشهر انجام شده است و سال گذشته ۱۶ میلیون قطعه جوجه‌ریزی صورت گرفته بود.

وی در ارتباط با تولید میگوی پرورشی در استان نیز خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود ۱۲ هزار تن به صورت منجمد و هزار و ۴۰۰ تن هم به صورت میگوی تازه صادر شد که بیشترین میزان صادرات به قطر بوده است.

دکتر بحرانی با اشاره به صادرات شش هزار و ۶۰۰ کیلوگرم خرچنگ تازه از استان بوشهر خبر داد و افزود: سفره‌ماهی، خرچنگ آب‌های شور، لابستر و . . . از دیگر محصولات آبزیان استان بوشهر بوده است.

وی با بیان اینکه امسال تاکنون هزار و ۴۰۰ تن میگوی منجمد و ۳۵۸ تن میگوی تازه از استان بوشهر صادر شده است ادامه داد: ۸۸ تن میگوی دریایی تازه در سال گذشته از استان بوشهر صادر شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر اضافه کرد: در صورتی که بیماری وارد واحدهای طیور شود بلافاصله نسبت به کنترل آن اقدام می شود و اجازه انتشار بیماری را نمی‌دهیم و معدوم‌سازی انجام می‌شود.

وی گفت: در نیمه دوم سال میزبان عشایر از استان‌های مختلف هستیم که حدود یک میلیون راس دام وارد استان می‌شود که عملیات واکسیناسیون و عملیات مبارزه انجام می‌شود.

دکتر بحرانی در زمینه تب برفکی نیز خاطرنشان کرد: در استان بوشهر کانون بیماری را در استان بوشهر نداشته‌ایم و علی‌رغم اینکه ویروس از مرزهای کشور وارد می‌شود تلاش شده تا دام کنترل نشده وارد سایت‌های پرورش دام نشود.

 

منبع : اداره کل دامپزشکی بوشهر


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]