امروز: شنبه 17 خرداد 1399

سال 1399

پیام سال
ارتباط با مدیر شکایت پیشنهادات

سامانه فیش حقوقی

فیش حقوقی

سامانه آموزش کارکنان

آموزش کارکنان

هواشناسی

پیوندهای مفید

رهبری
رئیس جمهور
دولت
جهادکشاورزی
سازمان شیلات ایران
ایانا
تحقیقات
info fish
پژوهشکده میگوی کشور

آمار بازدید سایت

 

بازدید امروز: 1994
بازدید دیروز: 3290
بازدید کل: 3371538

افراد آنلاین: 20

تاريخ انتشار: 19 تير 1398 - 06:34

به گزارش روابط عمومی شیلات استان ،با دانش فنی تولید شده در مرکز ملی تولید میگوی عاری از بیماری خلیج فارس بوشهر، امسال چهار هزار جفت مولد اصلاح نژاد شده و عاری از بیماری (اس پی اف) تولید و در اختیار فعالان تکثیر و تولید بچه میگو در این استان قرار گرفت

چهار هزار جفت میگوی مولد در استان بوشهر تولید شد

مرکز ملی تولید میگوی عاری از بیماری به عنوان بخشی از پژوهشکده ملی میگوی کشور مستقر در بوشهر با هدف بومی کردن دانش فنی تولید میگوی مولد به عنوان نخستین زنجیره در صنعت پرورش میگو، پیشگیری از شیوع بیماری های تهدید کننده این صنعت، کاهش هزینه های تولید و با حساسیت ویژه نسبت به عوامل ایمنی زیستی ایجاد شده است.

رئیس این پژوهشکده گفت: با اجرای طرح تحقیقاتی اصلاح نژاد میگوی وانامی، راندمان رشد میگوهای تولید شده در بازه زمانی مشخص ۱۲ درصد نسبت به سال به گذشته بهتر شده است.

عقیل دشتیان نسب روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: با توجه به اهمیت و نیاز صنعت آبزی پروری کشور به اصلاح نژاد مولدین گونه پرورشی و به منظور بهبود راندمان تولید اقتصادی، پژوهشکده میگوی کشور با تکیه بر دانش، توانمندی علمی و زیرساخت های بومی، طرح کلان اصلاح نژاد میگوی وانامی را آغاز کرده است.

وی اظهارداشت: مولدهای تولیدی با تائید اداره کل دامپزشکی استان بوشهر تولید و در اختیار مراکز تکثیر در این استان قرار گرفته است.

دشتیان نسب ادامه داد: با توجه به زیرساخت های موجود در استان بوشهر با ارتقای زیربناها امکان افزایش تولید مولد میگوی عاری از بیماری تا ۳۰ هزار جفت نیز وجود دارد که در زمان حاضر با توجه به برخی کمبودها تنها زمینه تولید چهار هزار جفت موجود است.

دشتیان نسب اضافه کرد: این درحالی است که صنعت میگو در استان بوشهر به بیش از این میزان مولد نیاز دارد و با توجه به اینکه کارهای اصلاح نژادی دراز مدت و هزینه بر است به همین دلیل بخش خصوصی تمایلی به ورود به این بحث ندارد و در این ارتباط کمک دولت به این بخش ضروری است.

دشتیان نسب گفت: با توجه به اینکه کشور مورد تحریم های ظالمانه قرار گرفته است، صنعت میگوی کشور هم بخاطر وابستگی به گونه خارجی آسیب پذیر است و نمی توانیم تنها به میزان مولدهای وارداتی تکیه کنیم به همین دلیل توجه به میگوی ببری سبز و میگوی سفید هندی از گونه های بومی منطقه ضوروی است و باید روی آنها کارهای تحقیقاتی انجام شود.

وی یادآور شد: سال های قبل نیز این گونه ها در سبد تولید کشور قرار داشته اند ولی بنا به دلایل فنی و ناتوانی در رقابت با گونه خارجی اکنون تولید نمی شود ولی ظرفیت خوبی برای تولید دارند و با مطالعه و تحقیق بر این گونه ها و اصلاح نژاد مولد آنها می تواند در آینده وارد سبد تولید شوند، که در این ارتباط این پژوهشکده طرح اصلاح نژاد گونه های بومی را پیشنهاد داده و منتظر تامین اعتبار برای آغاز پروژه است.
مرکز ملی تحقیقات میگوی عاری از بیماری خلیج فارس در بوشهر می تواند سالانه پنج هزار جفت میگوی مولد عاری از بیماری و اصلاح نژاد شده تولید کند که این میزان می تواند ۳۰ درصد نیاز پرورش دهندگان میگو را در این استان تامین کند.
استان بوشهر ۵۰ درصد میگوی پرورشی کشور را تولید می کند که بخش عمده آن صادر می شود.منبع : ایرنا -بوشهر


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]