امروز: شنبه 17 خرداد 1399

سال 1399

پیام سال
ارتباط با مدیر شکایت پیشنهادات

سامانه فیش حقوقی

فیش حقوقی

سامانه آموزش کارکنان

آموزش کارکنان

هواشناسی

پیوندهای مفید

رهبری
رئیس جمهور
دولت
جهادکشاورزی
سازمان شیلات ایران
ایانا
تحقیقات
info fish
پژوهشکده میگوی کشور

آمار بازدید سایت

 

بازدید امروز: 1933
بازدید دیروز: 3290
بازدید کل: 3371477

افراد آنلاین: 14

تاريخ انتشار: 18 تير 1398 - 10:17

به گزارش روابط عمومی شیلات استان ،معاون صید و بنادر ماهیگیری استان بوشهر با اشاره به اینکه گشت‌های تحقیقاتی برای بررسی وضعیت ذخائر میگوی خلیج فارس آغاز شده است گفت: نتیجه تحقیقات این گشت‌ها هفته آینده در جلسه کمیته مدیریت صید استان بوشهر بررسی و زمان آغاز صید میگو تعیین می‌شود.

زمان صید میگو در آب‌های استان بوشهر در جلسه کمیته مدیریت صید تعیین می‌شود

 یکی از مهم‌ترین فعالیت ساحل‌نشینان بوشهری در تامین معیشت و درآمدزایی دریانوردی به ویژه صید و صیادی است.

 از 10 شهرستان استان بوشهر 80 درصد آن در جوار خلیج فارس قرار دارد که این مهم سبب شده ارتزاق مردم ساحل نشین این استان با دریا به ویژه صید و صیادی گره بخورد.

بیشترین نوار ساحلی خلیج فارس در استان بوشهر قرار دارد به‌گونه‌ای که  بیشتر مناطق، شهرها و روستاهای استان بوشهر در ساحل 937 کیلومتری خلیج فارس مستقر است که این مهم زمینه فعالیت دریانوردی و صید و صیادی را فراهم کرده است.

صید سالانه 60 هزار تن انواع آبزیان در آب‌های استان بوشهر

صیادان استان بوشهر با استفاده از کشتی، لنج و قایق در امر صید و صیادی فعالیت می‌کنند که سالانه افزون بر 60 هزار تن انواع آبزیان صید و به بازار مصرف عرضه می‌کنند.

اما یکی از مهم‌ترین آبزیان استان بوشهر میگو است که هر سال پس از پایان تخم‌ریزی این آبزی با بررسی‌های انجام شده به مدت حدود یک  ماه مجوزهای لازم برای صید میگو صادر می‌شود.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهربابیان این که صید میگو یکی از فعالیت‌های مهم و پرتقاضای صیادان است اظهار داشت: هر ساله برای تعین زمان صید میگو گشت‌های تحقیقاتی برای تعیین میزان ذخائر این آبزی راهی خلیج فارس می‌شود.

منصور پاپری با بیان این که اکنون گشت تحقیقاتی برای بررسی وضعیت ذخائر میگوی خلیج فارس راهی دریا شده است خاطر نشان کرد: نخستین گشت تحقیقاتی پژوهشکده میگوی کشور به منظور بررسی وضعیت ذخایر میگو در آب‌های استان بوشهر و تعیین زمان صید این آبزی انجام گرفت و دومین گشت هم 15 تیر ماه راهی دریا می‌شود.

وی به اعلام زمان صید میگو پرداخت و تصریح کرد:نتیجه تحقیقات این گشت‌ها سه شنبه هفته آینده در جلسه کمیته مدیریت صید استان بوشهر بررسی و زمان آغاز صید میگو تعیین می‌شود.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر تعداد شناورهای صیادی استان را مورد اشاره قرار داد و افزود: در استان بوشهر 567 شناور لنج،21 کشتی و یک‌هزار و 485 قایق صیادی دارای مجوز هستند که پس از تعیین زمان صید میگو با صدور مجوز راهی دریا می‌شوند.

پاپری، تعداد صیادان حرفه‌ای استان بوشهر را افزون بر 12 هزار نفر دانست و  گفت: با صیادانی که غیر از زمان تعیین شده اقدام به صید میگو می‌کنند برخورد قاطع و قانونی می‌شود چراکه نوع صید میگو با تور ترال یا کف‌روب انجام می‌شود که صدمات جبران ناپذیری به ذخائر انواع آبزیان دریایی وارد می‌کند.

وی با قدردانی از همکاری نیروی دریایی سپاه در برخورد با شناورهای صیادی متخلف که اقدام به صید میگو می‌کنند افزود: گشت‌های حفاظت شیلات استان بوشهر هم با قایق‌هایی که به صورت غیرمجاز اقدام به صید میگو می‌کند برخورد و به دستگاه قضا معرفی می‌کند.

 طرح دریابست در آب‌های خلیج فارس استان بوشهر  زمستان اجرا می‌شود

معاون شیلات استان بوشهر از اجرایی نشدن طرح دریابس در آبهای خلیج فارس خبر داد و تصریح کرد: هر ساله بر اساس درخواست صیادان استان بوشهر در آستانه فصل صید میگو برای آیش صیدگاه‌ها و بازسازی ذخائر دریا، طرح دریا بس اجرا می‌شد که امسال این طرح با هماهنگی صیادان به فصل زمستان موکول شده است.

پاپری با بیان این که تغییر زمان اجرای طرح دریابست بر اساس نظر جامعه صیادی انجام می‌شود افزود: با توجه به این که از اوایل فصل زمستان تا اوایل بهار فصل باروری و تخم‌ریزی و بازسازی آبزیان است اجرای طرح دریابست فرصت و اقدامی ارزشمند و قابل تحسین از سوی جامعه صیادی و مدیریت شیلات استان بوشهر برای بازسازی ذخائر دریا به شمار می‌آید.

15 تیر آغاز دومین گشت تحقیقاتی برای تعیین صید میگو در استان بوشهر

رییس پژوهشکده میگو هم از اجرای گشت‌ تحقیقاتی زمان تعیین صید میگو در استان بوشهر خبر داد و بیان کرد:   نخستین گشت تحقیقاتی از 7 تا 9 تیر با حضور کارشناسان ارزیابی و ذخائر پژوهشکده میگوی کشور با همکاری اداره کل شیلات استان انجام گرفت وپس از انجام گشت دوم تحقیقاتی که 15 تیر انجام می‌شود، با بررسی نتایج این  فعالیت تحقیقاتی زمان صید میگو در آب‌های استان بوشهر اعلام می‌شود.

عقیل دشتیان‌نسب بیان کرد:زمان صید میگو در استان بوشهر را کمیته مدیریت صید پس از بررسی نتیجه گشت‌های تحقیقاتی پژوهشکده میگو، اعلام می‌کند.

منبع : تسنیم -بوشهر


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]