امروز: شنبه 29 تير 1398

سال 1398

پیام سال
ارتباط با مدیر شکایت پیشنهادات

سامانه فیش حقوقی

فیش حقوقی

سامانه آموزش کارکنان

آموزش کارکنان

هواشناسی

پیوندهای مفید

رهبری
رئیس جمهور
دولت
جهادکشاورزی
سازمان شیلات ایران
ایانا
تحقیقات
info fish
پژوهشکده میگوی کشور

نظرسنجی

نظر شما در مورد عملکرد شیلات استان بوشهر چگونه است؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید سایت

 

بازدید امروز: 2305
بازدید دیروز: 2110
بازدید کل: 2487854

افراد آنلاین: 13

تاريخ انتشار: 29 مرداد 1397 - 10:09

معاون وزیر و رییس سازمان شیلات ایران اعلام کرد: برنامه امسال صادرات آبزیان ۶۰۰ میلیون دلار و در یک دهه آینده یک میلیارد دلار است.

پیش بینی صادرات ۱ میلیارد دلاری آبزیان در ۱۰ سال آینده
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران دکتر حسن صالحی در نشست مطبوعاتی به مناسبت هفته دولت گفت: بخش مهمی از این صادرات مرحله ای از فرآوری و ارزش افزوده را دارند.
دکتر حسن صالحی رئیس سازمان شیلات ایران درباره جایگاه ایران در حوزه استفاده ازآب های دریای خزرگفت: در بیانیه کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر آمده است که دربحث ماهیگیری هرکشوری 15 مایل منطقه سرزمینی ماهیگیری و10 مایل منطقه انحصاری ماهیگیری دارد.
دکتر حسن صالحی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران  با بیان اینکه در بحث رژیم حقوقی دریای خزر بیانیه جدید به نفع کشورهای ساحلی دریای خزراست، گفت: در بیانیه کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر آمده است،دربحث ماهیگیری هرکشوری 15 مایل منطقه سرزمینی ماهیگیری که اختصاصا به ماهیگیری کشورهای ساحلی می‌پردازد دارد، و 10 مایل منطقه انحصاری ماهیگری دارد، که فضای توسعه فعالیت‌های شیلاتی درآبهای خلیج مکران را ایجاد می‌کند، وبقیه آبهای مشترک بین کشورهای ساحلی دریای خزراست.
 دکتر حسن صالحی با بیان اینکه صادرات بیش از 130 هزار تن آبزی، 507 میلیون دلار ارزش صادراتی برای کشور به ارمغان آورده است، افزود: خوشبختانه در کشور ما صادرات بیشتر از واردات است.
دکتر صالحی با بیان اینکه در حوضه دریای خزر سه گروه از ماهیان خاویاری، کیلکا ماهیان و ماهیان استخوانی 33 هزار تن توسط 10 هزار صیاد این حوزه صید شده‌اند، عنوان کرد: در حوضه داخلی نیز فعالیت‌هایی از جمله آبزی‌پروری ماهیان گرم‌آبی برابر با 200 هزار تن، ماهیان سردآبی 160 هزار تن در حال انجام است.
وی با تأکید بر تکثیر و پرورش ماهیان زینتی گفت: در سال 96، 20 میلیون قطعه از این ماهیان تولید شده است.
رئیس سازمان شیلات ایران درباره صید ماهی در حوزه خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند نیز تصریح کرد: بیش از 690 هزار تن از ماهیان کف‌زی، سردسیری ریز و میگو صید شده است.
دکترصالحی با بیان اینکه در حوزه صید فراساحلی در اقیانوس هند که بخش اعظم صید تن‌ماهیان کشور در آن صورت می‌گیرد، گفت: در بین کشورهای عضو کنوانسیون تن‌ماهیان اقیانوس هند جایگاه دوم را از نظر میزان صید و همچنین جایگاه نخست را از نظر تعداد شناورهای دریایی در غرب اقیانوس هند به کشور ما اختصاص دارد.
وی با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی صورت ‌گرفته در شیلات بر افزایش میزان تولید آبزیان تأکید دارد، اظهار داشت: در سال 97 این تولیدات از یک میلیون و 200 هزار تن به یک میلیون و 250 هزار تن خواهد رسید و همچنین میزان صادرات کشور نیز افزایش خواهد یافت.

دکتر صالحی با بیان اینکه در سال گذشته 25 هزار تن میگو در داخل کشور تولید شده است، گفت: 24 هزار تن از این تولیدات به سایر کشورها صادر شده که با ارزآوری خوبی همراه بوده است.
وی ادامه داد: همچنین درباره پرورش ماهیان خاویاری نیز ایران دارای بزرگ‌ترین مزرعه پرورش ماهی در جهان است.
دکتر صالحی همچنین درباره اخباری که طی چند ماه گذشته مبنی بر فعالیت کشتی‌های چینی در آب های خلیج فارس منتشر شده و اینکه این کشتی‌ها ذخایر آبزی خلیج را به یغما می‌برند، با تکذیب این موضوع گفت:‌ با قطعیت می‌گویم هیچ شناور خارجی در خلیج فارس یا آبهای مشترک که متعلق به ایران نباشد نیست، و ما تنها از دانش سایر کشورها در حوزه صید استفاده می‌کنیم ، و این فضا که کشتی‌های چینی در آبهای ما فعالیت می‌کنند را مخالفان جمهوری اسلامی ایران دامن می‌زنند که صحت ندارد.
رئیس سازمان شیلات همچنین در مورد توسعه فعالیت شیلاتی در سواحل مکران هم اظهار داشت: براساس فرمان مقام معظم رهبری، توسعه سواحل مکران در دستوکار قرار گرفته و ما از سازمان‌های پیشرو در این زمینه هستیم.
رئیس سازمان شیلات کشور اظهار کرد: امسال تیلاپیای پرورش یافته آب‌های شور کویر ایران از نیمه دوم سال برسر سفره‌های مردم خواهد رفت، چهار استا‌ن کشور ازجمله یزد، سمنان، خراسان جنوبی و قم برای تولید این ماهی مجوز گرفته‌اند.
وی با بیان اینکه مجوز واردات تیلاپیا از بهمن 96 ممنوع اعلام شده است. گفت: تا چهار سال آینده طبق برنامه ششم توسعه پیش بینی می‌کنیم 50 هزار تن تولید تیلاپیا داشته باشیم.
دکترصالحی در رابطه با تولید شناورهای داخلی تصریح کرد: براساس تأکید مقام معظم رهبری بر حمایت از تولید داخل ،تا حد ممکن سعی می‌کنیم تجهیزات مورد نیاز را از محل داخل تأمین کنیم و خوشبختانه مذاکرات خوبی با وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته است، به جز شناورهای بزرگ ترساینر که دانش ساخت آن را نداریم هر گونه مجوز جدید صیادی منوط به ساخت شناور در کشتی‌ سازی‌های داخل ایران خواهد بود.
دکت صالحی به توسعه پرورش میگو در استان گلستان اشاره کرد و گفت: در جنوب شرقی دریای خزر رکورد جدیدی اتفاق افتاده که قبلاً صفر بوده است امسال 2500 تن میگو پرورشی در هزار هکتار از سواحل گمیشان استان گلستان برداشت شده و قرار است که این رقم به 4 هزار هکتار افزایش یابد و در 10 سال آینده به 10 هزار هکتار به عنوان مزارع پرورش میگو خواهد رسید.

وی در مورد صید ماهیان خاویاری در دریای خزر هم گفت: در سال 2010 رؤسای جمهوری پنج کشور در باکو توافق کردند که صید تجاری ماهیان خاویاری برای پنج سال ممنوع شود و از در سال 2015 به بعد این مسأله سالانه مورد ارزیابی قرار گیرد و چون ذخایر ماهیان خاویاری بازیابی نشده پنج کشور تأکید کردند که ممنوعیت صید به جز موارد تحقیقاتی ادامه پیدا کند.
رئیس سازمان شیلات با اشاره به شهرت جهانی ماهی‌های خاویاری ایران گفت: اکنون صد مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در کشور فعالند که امسال 5 تن خاویار و 3 هزار تن گوشت ماهیان خاویاری را از این مزارع تولید کرده‌اند.
وی در مورد اصلاح وضعیت رودخانه‌های منتهی به دریای خزر و آلودگی‌های موجود در این رودخانه‌ها که سبب از بین رفتن تخم‌ریزی ماهیان دریای خزر می‌شد گفت: طی چند سال گذشته با سازمان محیط زیست جلساتی را داشته‌ایم و با وزارت نیرو در این موضوع مکاتبات بسیار کرده‌ایم.
دکتر صالحی در ادامه خاطرنشان کرد: سازمان محیط زیست هم در این موضوع تأکید دارد که رودخانه‌ها باید احیا شوند و از ورود فاضلاب‌های صنعتی جلوگیری ‌‌کرد و در کنار این موضوع همان‌طور که حقابه تالاب‌ها برای احیای آنها در نظر گرفته می‌شود رودخانه‌ها هم باید از حقابه خود برخوردار شوند و از وزارت نیرو درخواست می‌کنیم زمان مهاجرت ماهیان به رودخانه حقابه این رودخانه را تأمین کنند تا شاهد مهاجرت و تخم‌ریزی ماهیان شمال در رودخانه‌های منتهی به دریای خزر باشیم.
رئیس سازمان شیلات با بیان اینکه طی سه، چهار سال گذشته با کمک صیادان محلی و روستاییان و مهار رودخانه‌ها به تخم‌ریزی ماهیان دریای شمال در رودخانه‌ها کمک شده تصریح کرد: با این کار 30 میلیون قطعه بچه ماهی تولید و در دریای خزر رهاسازی شده است.
رئیس سازمان شیلات ایران بابیان اینکه در چهاردهه گذشته دولت بودجه های زیادی را برای توسعه زیرساخت ها درمناطق ساحلی دریا اختصاص داده است،که می توان گفت: به طور متوسط درمناق جنوبی کشور در هر20 کیلومتر یک بندر صیادی قراردارد که درگذشته بسیارمحدود بود.
دکتر صالحی افزود: دراکثرمناطق صیادی در لاینهای مختلف فضایی ایجاد شده که امکان استقرار صنایع شیلاتی وجود داشته باشد، همچنین برای شناورهای صیادی امکان سوختگیری در این بنادر ایجاد شده است که دربعضی مناطق درحال بهره برداری است و در برخی مناطق دیگر در دست احداث است.

وی گفت: بامذاکراتی که با زنجیره های صنعت بیمه کشور صورت گرفنه دربخش کشاورزی وبخش روستایی موضوع بیمه صیادان از اولویت بالایی برخوردار است، که می توان گفت تقریبا همه صیادان بیمه هستند
دکتر صالحی در ادامه افزود: فعالیت جدیدی که سازمان شیلات با همکاری اتحادیه صیادان شروع کرده است بیمه تکمیلی درمان است که از هفته گذشته در چابهار آغاز شده است که مورداستقبال صیادان قرارگرفت .
وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره حضور وزیر شیلات نروژ در ایران که منجر به برکناری وی شده است، خاطرنشان کرد:‌ از وزیر شیلات برای حضور در ایران دعوت نشده بود و دیداری هم صورت نگرفته است. ایشان به عنوان یک فرد عادی و به شکل گردشگر ویزا گرفته و به ایران آمده است.
وی در توضیح بیشتر این موضوع تصریح کرد: اینکه دولت نروژ تصمیم به برکناری این فرد گرفته ارتباطی به ما ندارد چرا که ما با وزیر نروژی تماس یا رفت و آمدی نداشته‌ایم و حتی از حضور این شخص در ایران مطلع نبودیم.
نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]