امروز: شنبه 29 تير 1398

سال 1398

پیام سال
ارتباط با مدیر شکایت پیشنهادات

سامانه فیش حقوقی

فیش حقوقی

سامانه آموزش کارکنان

آموزش کارکنان

هواشناسی

پیوندهای مفید

رهبری
رئیس جمهور
دولت
جهادکشاورزی
سازمان شیلات ایران
ایانا
تحقیقات
info fish
پژوهشکده میگوی کشور

نظرسنجی

نظر شما در مورد عملکرد شیلات استان بوشهر چگونه است؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید سایت

 

بازدید امروز: 2426
بازدید دیروز: 2110
بازدید کل: 2487975

افراد آنلاین: 15

تاريخ انتشار: 22 مرداد 1397 - 07:25

دکتر حسن صالحی معاون وزیرو رییس سازمان شیلات ایران در گفتگوی زنده خبری در برنامه روی خط خبرسیما در تاریخ 21 مرداد ماه سال جاری از صنعت آبزی پروری و ویژگی ها و ظرفیت های این صنعت در کشور سخن گفت.

جایگاه ویژه ایران در آبزی پروری منطقه و جهان
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران، دکتر صالحی با بیان این که ایران جایگاه ویژه ای در عرصه جهانی از نظر تولید آبزیان دارد افزود: طبق آخرین آمار ارائه شده در پایان سال 1396 تولید آبزیان با احتساب صید و پرورش یک میلیون و 200 هزار تن بوده است که از این میزان حدود 33 هزار تن به دریای خزر اختصاص می یابدو عمدتاً شامل ماهیان استخوانی و کیلکا می شود. ماهیان خاویاری صرفا با هدف تحقیقات و بازسازی ذخایر استفاده می شود حوزه دوم آب های جنوب خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند است که  این حوزه کمتر از 700 هزار تن صید در جنوب کشور را شامل می شود که  در صید تون ماهیان با نزدیک به 1000 فروند شناور در جایگاه دوم در اقیانوس هند قرار داریم و همچنین از نظر صید هم در غرب اقیانوس هند جایگاه اول را دارا هستیم.
رییس سازمان شیلات ایران با تاکید بر تنوع آبزیان تصریح کرد: در خلیج فارس ذخایر میگو و ماهیان کف زی را داریم که عمدتاً ماهیان با ارزشی هستند. هم چنین ساردین ماهیان و موتو ماهیان که برای پودر ماهی استفاده می شود و از ذخایر قابل توجهی از تون ماهیان در دریای عمان و سیستان وبلوچستان و منطقه شرق استان هرمزگان برخورداریم.
دکتر صالحی در زمینه تجارت آبزیان تصریح کرد: در تجارت آبزیان به تدریج به جایگاه خوبی دست یافته ایم و روند صعودی صادرات محصولات شیلاتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در سال گذشته با بیش از 137 هزار تن کمی بیش از 10 درصد تولیدات شیلاتی با ارزشی بیش از 507 میلیون دلار صادر شد و این در شرایطی است که در برنامه ششم توسعه برای سال 97 ، 407 میلیون دلار هدف گذاری شده است. 
رییس سازمان شیلات با مقایسه تولید وتجارت آبزیان نسبت به گذشته خاطر نشان کرد: در سال 57 با جمعیت 32 میلیون نفری سرانه مصرف ماهی در حدود یک کیلوگرم بودو امروز با تولید  یک میلیون و 200 هزار تن، مصرف سرانه به بیش از 11.2 کیلوگرم رسیده است و رشد صنعت شیلات را بعد از انقلاب شاهد بودیم. 
وی اظهار داشت: ایران در گذشته به لحاظ صید صنعتی در اقیانوس هند جایگاهی نداشت اما امروز 1000 فروند شناور در اقیانوس هند در حال صید است. 
وی افزود: همه محصولات شیلات ایران با نشان جمهوری اسلامی ایران صادر می شود و در هیچ فرایندی به خارج وابسته نیستیم.در سه چهار دهه اخیر متخصصین شیلاتی و موسسات تحقیقاتی ما رشد قابل توجهی داشته اند. 
هم چنین صنایع مختلف مورد نیاز شیلات از قبیل صنایع پودر ماهی ، فراوری ، شناورسازی، تجهیزات روی شناورها و امکانات مربوط به مزارع، هواده ، تکثیر تخم ماهی و انواع این فعالیت ها در کشور وجود دارد.
دکتر صالحی با اشاره به فعالیت جدید پرورش ماهی در قفس های دریایی طی چند سال گذشته گفت:  فعالیت جدیدی در چند سال گذشته در مورد پرورش ماهی در دریا در درون قفس آغازشد و چون فعالیتی نو بود از تجربه و دانش کشورهای پیشرو اروپایی بخصوص نروژ و فرانسه دراین زمینه کمک گرفتیم.
وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در مورد  حمایت از کالاهای ایرانی گفت: از امسال ورود شناورهای صیادی را  ممنوع اعلام شد و اتکا به ساخت شناورهایی است که در داخل کشور در شمال و جنوب کشور ساخته می شود. 
دکتر صالحی در خصوص تاثیر تشدید تحریم ها بر صنعت شیلات کشورگفت: در زنجیره این صنعت کشور های هدف  کشورهایی نیستند که در این موضوع تحت تاثیر آمریکا باشند و صادرات آبزیان کمابیش هم چون گذشته انجام می شود.
وی در پایان به این که در بازار جهانی سهم کشور ما چه میزانی است گفت: جایگاه ما در رتبه بازار جهانی تقریباً زیر رتبه بیستم است و از جایگاه نسبتاً خوبی برخورداریم اگر چه باید روند صعودی را هدف قرار دهیم.
وی هم چنین در ارتباط با کشورهای هدف بازار آبزیان ادامه داد: یکی از اقداماتی که در چند سال اخیر به طوری جدی به آن پرداخته شد همکاری های شیلاتی و موضوع تجارت و صادرات به کشورهای مختلف بود و این هدف گذاری با همکاری اتحادیه تولید و تجارت و تشکل های شیلاتی  همراه  بوده است. بخشی از بازار هدف ما حوزه آسیای جنوب شرقی است عمدتا چین، کره، تایوان،ژاپن، ویتنام، اخیرا مالزی، همسایه غربی ما عراق و کویت، در حوزه شمال روسیه و خوشبختانه صادرات ما رو به افزایش است.نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]